Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

27-09-05 11:25
Grokster i RIAA

piše ALEKSANDRA ŠTINGL

Tjedan dana nakon što je Američko udruženje diskografa (RIAA - Recording Industry Association of America) odaslalo pismo proizvođačima P2P programa da legaliziraju svoje servise ili da se suoče s posljedicama svog čina, pet je tvrtki započelo pregovore oko prelaska na plaćene usluge. Navodno su u igri Grokster, LimeWire, BearShare, StreamCast i Morpheus.

 

RIAA je u razgovorima najdalje otišla s Groksterom, malim kalifornijskim P2P servisom koji je lipanjskom presudom Vrhovnog suda okrivljen da je direktno odgovoran za neovlaštenu distribuciju glazbenih datoteka svojih korisnika, putem Grokster aplikacije.

 

Grokstera je preuzeo Mashboxx, novopečena Sonyjeva kampanja usmjerena k razvijanju legalnog servisa. Mashboxx je također posegnuo i za ostalim popularnim P2P servisima poput eDonkey-a, Morpheus-a i LimeWire-a, ali pregovori nisu uspjeli.

 

Odvjetnici Grokstera nisu željeli komentirati ovu nagodbu, ali je u medije procurilo da će Mashboxx prema probnom ugovoru za Grokster platiti značajnu sumu, a potom i dijeliti buduću zaradu od legalnog skidanja glazbenih datoteka.

 

Mashboxx pak ima dogovor sa Sonyjem da prodaje njihovu glazbu, ali je u dogovoru i s ostalim producentskim kućama. Tu kompaniju vodi bivši vlasnik Grokstera koji se nada će već u studenom testirati ovaj legalni servis za skidanje glazbe.

 

U isto vrijeme, iMesh servis, koji se i prije odluke Vrhovnog suda dogovorio s RiAA-om oko legaliziranja svog servisa, također je započeo razgovore s drugim ilegalcima. iMesh je RIAA-i platio 4 milijuna odštete i dogovorio se oko prebacivanja na plaćane usluge. "Razgovaramo s nekoliko velikih igrača", izjavio je Robert E. Summer, izvršni direktor iMesh-a ne želeći precizirati o kome je riječ.

 

Naime, svi servisi najprije trebaju srediti svoje nesuglasnosti s RIAA-om i tako izbjeći moguće skupe parnice. Oni pak tvrde da razgovore s "velikim igračima" privode kraju i da bi njihov legalan servis za skidanje glazbenih datoteka trebao proraditi jednog od narednih dana. U iMesh-u smatraju da bi bili ludi da propuste ovu priliku, jer će na kraju ipak biti prisiljeni na to. Naime, RIAA se neće predati u iskorjenjivanju piratstava u glazbi. Podsjećamo, samo ove godine podnijela je 532 tužbe protiv ilegalnih razmjenjivača glazbenih datoteka, a posljednji korak napad je na IP adrese računala za koje smatra da su uključene u nezakonitu razmjenu datoteka. Odštete koje RIAA može dobiti u sudskim parnicama mjere se u milijunima dolara. Zato je izvjesno da će pirati ipak pristati na neki "deal" s RIAA-om i prebaciti se na legalan sustav od kojeg bi u budućnosti mogli zaraditi.

 

Mashboxx i iMesh koristit će tehnologiju koja će skenirati skinute datoteke i uspoređivati ih s listom datoteka zaštićenih autorskim pravima koju dostavi diskografska kuća. Ako neki korisnik bude želio ilegalno skinuti datoteku koja je zaštićena autorskim pravima, skidanje će biti blokirano ili će se od korisnika zahtijevati plaćanje. Obje kompanije rade na metodama da primame ljude navikle na besplatno skidanje datoteka.

 

Mashboxx će dopustiti korisnicima da neko vrijeme datoteke skidaju besplatno, dok iMesh razmatra opciju postavljanja pretplate na njihov servis koja će omogućiti korisnicima slušanje neograničenog broja pjesama za mjesečnu fiksnu cijenu.

 

Koliko će ovakvi potezi dovesti do iskorjenjivanja besplatnih sadržaja na Internetu teško je reći. Ipak, izvjesno je da će i druge industrije poput RIAA-e zaoštriti svoju borbu protiv ilegalnih razmjenjivača sadržaja zaštićenih autorskim pravom. Na potezu je udruženje filmske industrije, potom udruženje fotografa čije se fotografije nalaze na knjigama bez odobrenja autora i plaćanja naknade autoru.

 

Razvijene zemlje poput Amerike puno pažnje polažu na zaštitu intelektualnog vlasništva koje uključuje i autorsko pravo, jer žive od njegova iskorištavanja. I Hrvatska će se moći smatrati razvijenom zemljom u mjeri u kojoj bude poštivala tuđa i štitila svoja autorska prava.

 

Više možete pročitati na:

 

http://www.nytimes.com/cnet/CNET_2100-1027_3-5876687.html

 

http://www.nytimes.com/reuters/technology/tech-media.html

 

 





[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr