2-03-05 03:43
Rainlendar
piše DUBRAVKO NARANDŽIĆ
Koliko ste puta trebali pogledati koji je danas datum ili na koji dan pada neki događaj u travnju? Koliko puta ste željeli imati sve svoje obaveze u idućih nekoliko dana prikazane na jednom mjestu? I koliko puta ste željeli imati svoju to-do listu uvijek pred sobom? Sve to omogućava jedan jedini program, a pritom nije potrebno pokretati više ili manje nespretni Outlook, nego su sve potrebne informacije dostupne na desktopu.
Rainlendar je program koji na desktop dodaje mali, nenametljivi kalendar, to-do listu i listu unesenih događaja (events). Uz to je besplatan, "skinabilan", izuzetno konfigurabilan i ne troši mnogo računalnih resursa.
Kada kažemo da je neka aplikacija pozicionirana na desktopu (On Desktop), tada ona je ona dio radne površine: čak i kada pokrenemo naredbu Show Desktop (Win+D), aplikacija ostaje vidljiva. Ostali načini prikaza su: On Bottom (na dnu), Normal i On Top (na vrhu).
Kalendar omogućuje prikaz broja mjeseci po volji a dane je moguće prikazati u liniji ili u matrici. Tekući dan je jasno označen. U kalendaru je moguće definirati pojedine događaje. Za događaje je moguće definirati njihov početak, vrijeme trajanja u minutama i ponavljanje (dnevno, tjedno, mjesečno, godišnje, određeni broj puta ili do određenog datuma). Moguće je zadati i podsjetnik vezan uz pojedine događaje, koji će rezultirati karakterističnim pop-upom. Svaki događaj može se opisati određenim profilom, o čemu ovisi na koji će se način prikazati u kalendaru: primjerice, ako odaberete profil Travel, na odabranom danu ili danima će se prikazati simbol aviona. Svi događaji su arhivirani dok ih ne izbrišete, a moguće ih je uvoziti (import) i izvoziti (export).
Popis događaja (Event list) vezan je uz kalendar i svi događaji definirani u kalendaru prikazat će se na popisu događaja. Omogućuje prikaz po danima, a broj dana, započev od tekućega, za koje će se prikazati događaji moguće je definirati. Nažalost, svi profili događaja prikazat će se na jednak način (istim fontom i bojom slova). To ne vrijedi za balone s opisom događaja koji se pojave kada pokazivač dovedete iznad određenog događaja na popisu (ili datuma na kalendaru), jer će boja fonta ovisiti o tome kako je definirana u profilu.
To-do lista je je vrlo jednostavna. Nažalost, zadacima nije moguće dodijeliti prioritete, ali ih je moguće poredati po volji. Svaki zadatak moguće je ili prekrižiti ili markirati kao učinjen - čime će nestati s liste. Kao i događaji, svi zadaci se arhiviraju.
Korisnike Outlooka će sigurno razveseliti postojanje plug-ina za Outlook koji će sve događaje definirane u Outlookovom kalendaru, kao i sve zadatke s Outlookova popisa prepisati u Rainlendar. Obrat, nažalost, ne vrijedi.
Izgled cijele aplikacije definiran je konfiguracijskim fileom i skupinom slika i ikona koje zovemo skin. Sam skin moguće je mijenjati na dva načina: korištenjem ugrađenog skin editora i ručnim editiranjem slika i konfiguracijske datoteke koji čine skin. Mnoge korisnike će sigurno privući činjenica da su skinovi koji dolaze s Rainlendarom izuzetno upotrebljivi, a golema većina korisnika upotrebljava ga upravo u konfiguraciji koja se pojavljuje poslije instalacije. Zahtjevniji mogu promijeniti fontove, veličinu, boju i položaj većine grafičkih elemenata, a mogu primjerice definirati i vlastite profile za događaje.
Rainlendar možete naći na autorovim stranicama (http://www.ipi.fi/~rainy/index.php?pn=projects&project=rainlendar), gdje je dostupan i velik broj različitih skinova. Aktualna inačica je 0.20, a ranija inačica dostupna je i s podrškom za hrvatski jezik.
|