3-03-05 11:24
Solaris 10
piše IVOR MILOŠEVIĆ
Sunova inačica unixa, operacionog sustava Solarisa, ovim je najnovijim izdanjem napokon oslobođena dosadašnjeg ograničenja na "kućne" procesore SPARC, pa sada vrlo efikasno funkcionira raširenim sustavima temeljenim na 32-bitnim x86 intel ili 64-bitnim AMD čipovima.
U desetoj inačici uvedene su nove sigurnosne mogućnosti, te se podržava čitav spektar linux aplikacija.
I možda najvažnija novost: Solaris 10 je besplatan.
Solaris 10 nudi čitav spektar instalacijskih mogućnosti: od kompletnog sustava s mnogobrojnim OEM dodacima, do minimalizirane mrežne instalacije.
Izgledom sučelja Solaris 10 uvelike podsjeća na Solaris 9. Oba su utemeljena na Gnome CDE-u ili na Java desktopu. Zadržana je i konzola Sun Management iako ona ne podržava sve aplikacije potrebne za nadzor i kontrolu potpune funkcionalnosti Solarisa 10 poput pokretanja enkripcijskog servisa ili prikupljanje detaljnih informacijama o diskovima i datotekama. Za to je ipak neophodan je pristup s komandne linije.
Solaris 10 podržava directory services, uključujući Network Information System, kao i sve one bazirane na protokolu LDAP. Iako u ponudi postoji i protokol Sambal, Sun za njega službeno ne nudi nikakvu podršku i postoji samo neadekvatna dokumentacija.
Prema dosadašnjim iskustvima računalnih stručnjaka i korisnika, Solaris 10 je jednako brz kao i njegovi suparnici linuxi, dok na Sunovu hardveru čak ima i stanovitu malu prednost.
Sa sigurnosne strane Solaris 10 koristi mehanizam role-based access poznat još iz Solarisa 8 na kojemu je utemeljen novi sigurnosni sustav nazvan "containers" ili spremnici. Spremnici su objekti koji logički grupiraju korisnike, aplikacije i procese na način da kreiraju virtualne radne prostore, odnosno, prema terminologiji Solarisa 10, "projekte" na istom fizičkom hardveru/serveru.
Ovi spremnici povećavaju cjelokupnu sigurnost sistema jer projekte izoliraju od drugih procesa te međusobnim izoliranjem procesa povećavaju toleranciju grešaka, pa ako se jedan projekt sruši, takav incident za sobom ne povlači i ostatak sustava.
Solaris 10 nudi fleksibilnu pozadinu sigurne podjele sistemskih resursa, tako da performanse sustava ostaju na vrlo visokoj razini. Kreiranje osnovnih spremnika i njihovo popunjavanje korisnicima, aplikacijama i resursima je relativno jednostavno.
Jednom kad su inicijalne karakteristike spremnika definirane one se lako mogu replicirati. Moguće je također mijenjati ponašanje i karakteristike spremnika tijekom rada, sa svrhom podešavanja i preseljenja resursa, a to može biti kompliciran proces.
Za nadziranje aktivnosti spremnika i ostalih sistemskih resursa, servisa i aplikacija, Solaris 10 nudi alat nazvan Dynamic Tracing (DTrace).
Što se tiče ostalih sigurnosnih mogućnosti, tu je zanimljiv automated patch management process koji sistem dograđuje bez potrebe za nadgledanjem.
Izvor informacija, pojedinosti i rezultati testiranja: http://www.nwfusion.com/reviews/2005/022805solaristest.html?nlr
Solaris 10 informacije i download:
http://www.sun.com/software/solaris/
|