Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

8-04-05 05:07
Windows i HPC klasteri

piše EMIR IMAMAGIĆ



Windows Server 2003, Compute Cluster Edition ime je nove verzije Microsoftovog operacijskog sustava Windows, a namijenjena je računalnim klasterima. Ovdje se pod računalnim klasterom podrazumijeva klaster za računalstvo visokih performansi (npr. Beowulf klasteri). Evo pregleda svojstava OS-a, popis najpoznatijih alata za platformu, te usporedba svojstava klastera pod linuxom i Windowsima.

 

Compute Cluster Windows najavljen je za kraj 2005. godine i bit će predstavljen na konferenciji SuperComputing 2005 u studenom. Ova verzija OS-a bit će fokusirana na podršku za MPI (engl. Message Passing Interface,) standard za razvoj usporednih aplikacija. Najavljen je skup alata koji će omogućiti jednostavniji razvoj takvih aplikacija. Najavljene su i sljedeće dvije verzije OS-a. Druga verzija omogućit će razvoj usporednih aplikacija pomoću .NET infrastrukture te automatsko iskorištavanje slobodnih radnih stanica (CPU harvesting). Treća verzija će imati alat više razine za razvoj aplikacija, integraciju i upravljanje klasterom.

 

Ovo nije u prvi korak Microsofta u svijet klastera, jer postojeća verzija OS-a Windows 2003 Server omogućava izgradnju HA klastera. Danas postoji određen broj računalnih klastera koji koriste Windows XP, 2000 ili NT (vidi http://www.windowsclusters.org). Mnogo postojećih alata za razvoj klasterskih aplikacija podržavaju Windowse. Na Windows platformi moguće je koristiti sljedeće alate:

Intelovi prevodioci, matematičke programske knjižnice te skup knjižnica optimiziranih za video i audio kompresiju, kriptografiju, itd. (u trenutnoj verziji matematičke knjižnice prilagođene za paralelno izvođenje podržavaju samo Linux platformu) http://www.intel.com/software/products/perflib/
The Portlang Group prevodioci http://www.pgroup.com/index.htm
MPICH ostvarenje MPI standarda za izgradnju paralelnih aplikacija http://www-unix.mcs.anl.gov/mpi/mpich/mpich-nt/
MPI/PRO komercijalno ostvarenje MPI standarda http://www.mpi-softtech.com/products/cluster/mpipro/
PVM - nešto stariji skup alata i knjižnica za razvoj paralelnih aplikacija http://www.csm.ornl.gov/pvm/pvm_home.html
sustave za raspoređivanje poslova: Condor, LSF (engl. Load Sharing Facility), SGE (nadolazeća verzija 6.0u4) i PBSPro
veliki broj programskih knjižnica za rješavanje problema iz matematike, fizike, kemije, itd. http://www.microsoft.com/windows2000/hpc/devtools.asp.

 

Jedan od najvećih Microsoftovih problema je kako definirati model naplaćivanja Compute Cluster Windowsa. Problem se možda čini trivijalnim u slučaju klastera tipa HA ili manjih load balancing klastera. Međutim, što je sa superračunalnim centrima koji imaju klastere i s više od 1000 čvorova? A pogotovo uzme li se u obzir da je vlasnik klastera već morao uložiti u sustav za upravljanje poslovima (npr. PBSPro ili LSF) i ostale alate, koji se također naplaćuju po broju čvorova.

 

Još jedno kritično pitanje je: koje su prednosti Windowsa naspram Linuxu, koji se danas najčešće koristi na računalnim klasterima?

 

Prednosti Linuxa su: besplatan je; moguće je mijenjati izvorni kod (što omogućava optimizaciju ili razvoj vlastitih jezgrenih modula); postoji mnogoj klasterskih distribucija (npr. OSCAR, Rocks) koje omogućavaju jednostavnu instalaciju klastera; svi prevodioci, knjižnice i ostali alati podržavaju linux te postoji mnogo već razvijenih knjižnica i aplikacija upravo za linux.

 

Neke od prednosti Windowsa su kvalitetniji sustavi za razvoj aplikacija (engl. Integrated Development Environment, IDE) te ogroman marketinški aparat koji zapravo djeluje na donošenje odluke. Windowsi posebice ciljaju na komercijalno tržište, gdje imaju mogućnost stvaranja pogodnih oblika ugovora. Međutim pitanje je koliko komercijalnim aplikacijama doista treba računalna snaga u ovom obliku i ovih razmjera? Windowsima svakako u korist ide i skup alata za izgradnju aplikacija za klastere. Još jedna od prednosti klastera pod Windowsima je jednostavnije proširivanje klastera slobodnim radnim stanicama. Većina radnih stanica danas koristi Windowse, pa njihovo priključivanje u klaster pod linuxom zahtijeva dodatne aktivnosti (npr. virtualizaciju ili dual-boot).

 

Uzme li se u obzir da računalni klasteri i paralelno programiranje već tradicionalno pripadaju u akademsku domenu, postoji mogućnost da će Microsoftov razrađeni marketing uspjeti potaknuti širenje ovih koncepata u ostale sfere ljudskog društva. No, što se tiče akademskog svijeta, mišljenje ovog autora je da će se on još dugo zadržati na provjerenim linux klasterima.


http://www.microsoft.com/windowsserver2003/hpc/default.mspx

http://www.windowsclusters.org

http://www.microsoft.com/windowsserver2003/hpc/partners/default.mspx

http://earthlink.com.com/Windows+for+supercomputers+likely+out+by+fall/2100-1012_3-5598603.html

 

Kako portati posojeću aplikaciju s unixa na Windows klaster (zahtijeva registraciju):

http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=3d126ab9-242e-43d6-add1-9cac941ac1b3&displaylang=en

HA klasteri -02- 1-05 14:36


[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr