4-11-04 12:08
Sustavi za upravljanje poslovima
piše EMIR IMAMAGIĆ
Sustav za upravljanje poslovima (engl. Job Management System JMS) je softverska sastavnica klasterskog middlewarea (vidi sliku) zadužena za upravljanje izvođenjem korisničkih aplikacija (tj. poslova) na računalnom klasteru. Sustav za upravljanje poslovima u literaturi se nalazi i pod drugim nazivima: Resource Management System, Workload Manager, Batching System, Local Resource Manager, Distributed Resource Manager i Queueing System. Najpoznatiji JMS-ovi su: Sun Grid Engine (SGE) Portable Batching System (PBS) Condor Load Sharing Facility (LSF).
Osnovni zadaci JMS-a su: | optimizacija korištenja klasterskih resursa
| | omogućavanje definiranja pravila korištenja resursa
| | ostvarivanje korisničkog sučelja za upravljanje izvođenjem poslova. |
Optimizacija korištenja resursa je zapravo ravnomjerno raspoređivanje poslova tj. izbjegavanje da su određeni neki čvorovi preopterećeni a drugi potpuno neopterećeni (engl. load balancing). JMS sprema poslove u nizove čekanja, te u skladu s opterećenjem čvorova i pravilima korištenja resursa, pokreće izvođenje poslova. Kad bi se korisnicima omogućilo izravno pokretanje poslova na čvorovima oni bi bili primorani "pješice" pratiti opterećenost čvorova prije pokretanja poslova. Drugi korisnici ne bi to ni provjeravali u vrijeme kada bi pokretali poslove na čvorovima. Treći bi bez nadzora opterećivali klaster golemim količinama posla. JMS osigurava da se potrebe za ljudskim nadzorom ili opasnost neracionalnoga korištenja posve izbjegnu.
Druga funkcionalnost JMS-a je mogućnost da se odrede pravila korištenja resursa. Administratori koriste JMS da kako će se korititi pojedini čvorovi klastera (ograničenja korištenja memorije, vremena CPU-a, itd.). JMS također omogućava dodjeljivanje većih ili manjih ovlasti pojedinim korisnicima ili njihovim skupinama. Tako npr. administratori mogu rezervirati dio resursa isključivo za poslove jedne skupine korisnika ili mogu rezervirati klaster u nekom vremenskom razdoblju (npr. u toku radnog vremena).
JMS pruža jedinstveno korisničko sučelje za pokretanje poslova na klasteru. Pomoću JMS-a korisnici pokreću poslove, prate njihovo izvođenje, dohvaćaju podatke o iskorištenosti resursa, zaustavljaju ili potpuno obustavljaju pojedine poslove, te dohvaćaju rezultate izvođenja poslova. Dodatno, JMS-ovi bilježe podatke o izvođenju poslova i korištenju resursa od pojedinih korisnika (engl. accounting). Administratori JMS koriste za dohvat informacija i statistika o izvođenju poslova. Te informacije o korištenju mogu se koristiti i za naplaćivanje.
http://www.ieeetfcc.org
http://lcic.org/index.html
|