Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

13-04-05 04:26
Bogatom spammeru 9 godina zatvora

piše MIROSLAV AMBRUŠ-KIŠ

Jeremy Jaynes iz Raleigha u Sjevernoj Carolini, uhićen sredinom prosinca 2003. godine, porota okružnog suda u Leesburgu poslije rasprave od šest tjedana proglasila je krivim, a sudac ga je u prvostupanjskoj presudi 8. travnja kaznio s devet godina zatvora. Druge dvije optužene osobe u istom procesu prošle su mnogo bolje: njegova sestra Jessica DeGroot kažnjena je samo globom od 7500 dolara, a pomagač Richard E. Rutkowski oslobođen je zbog nedostatka dokaza.

 

Iako je tužitelj nepobitno uspio dokazati kako je Jaynes poslao tek malo više od 50 tisuća neželjenih poruka elektroničke pošte, tužitelj je u prikazu desetogodišnje spamerske karijere tvrdio kako je Jeremy Jaynes, ne baveći se ničim drugim osim zagađivanjem poštanskih sandučića bezočnim reklamama zarađivao od 450 do 750 tisuća dolara na mjesec, a samo u jednoj transakciji s kartičnih računa najnaivnijih skinuo je 10 tisuća uplata od 39,95 dolara. Cjelokupna imovina 30-godišnjeg spammera po tužiteljevu prikazu ima neto vrijednost od 24 milijuna dolara, mjesečni troškovi za komunikaciju bili su mu prosječno 50 tisuća dolara, a glavnina mail adresa potjecala je s AOL-a (92 milijuna) i eBaya. Alias kojim se služio - a kojim se baratalo u sudnici (što ne znači da nije bilo i drugih) bio je Gaven Stubberfield. Je li vam to ime od nekud poznato?

 

Iako je imao nevjerojatno slab razmjer odziva (jedna uplata na u prosjeku 30 tisuća odaslanih adresa) njegovo imovinsko stanje i do uhićenja potpuna predanost zagađivanju mailboxova govori o tome kako to i nije tako loš učinak.

 

Slučaj je zanimljiv ne samo zbog kurioznosti prve presude jednom velikom spammeru - Jeremy Jaynes je na poznatim web siteu http://www.spamhaus.org koji prati kolanje spama tek na 9. mjestu liste "najproduktivnijih" - nego i jer su se u sudskom procesu mogle čuti mnoge do sada nepoznate pojedinosti o samom načinu slanja masovnoga junk-maila.

 

Radoznali će putem Googlea vrlo lako utažiti žeđ za znanjem, a preporučamo da se krene s news tražilicom: http://news.google.com i vijesti sortiraju po ažurnosti.

 

Reakcije na Usenetu i po web forumima su jednostavno nepregledne.

 

Zanimljivo je da mu je suđeno u Virginiji, iako mu je prebivalište u Sjevernoj Carolini samo zato jer se AOL-ov poslužitelj fizički nalazi u toj državi. Osuđen nije zato jer je slao milijune poruka svakoga dana, nego zato jer se u porukama predstavljao lažnim identitetom.

 

Najsvježija vijest sa spammerske scene je da se od istog toga dana, kada je spammeru izrečena presuda, a i sahranjen papa Ivan Pavao II, spammeri služe njegovim imenom kako bi - nudeći besplatne knjige o papi Wojtyli klikom na web link - vjernike pozivale da se uključe u naivne piramidalne sheme s novcem, kod nas svojedobno poznate kao financijski inženjering. Slične sheme potvrđivanja "žive" e-mail adrese bile su povezane i s drugim temama dana: besplatnim iPodom, novom nastavkom pustolovina Harryja Pottera, američkim izborima, pa čak i s lažnim stranicama za pomoć stradalima južnoazijskim zemljama u božićnom tsunamiju.





[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr