24-01-06 09:14
Sistemcima nedostaje praktična obuka
piše ALEKSANDRA ŠTING
Goran Ružić preko deset godina obavlja poslove CARNet sistem inženjera na Medicinskom fakultetu u Rijeci. U tom periodu preživio je sve promjene operacijskih sustava - Ultrix, Solaris, Debian Linux. Čim se zaposlio napravio je prvu lokalnu mrežu, a zatim od starih, poklonjenih računala sastavio informatičku učionicu.
Usporedo sa svim promjenama kojima se morao prilagoditi, obučavao je korisnike, držao razne tečajeve i sl. S njim smo razgovarali prije svega o edukaciji sistemaca i što bi se po tom pitanju moglo poboljšati.
Koliko računala održavate i o koliko korisnika brinete?
Na fakultetu održavam tri servera, od čega jedan CARNetov, drugi služi za automatiziranu nadogradnju Sophosa, te jedan koji koristim za NAT pod Debianom. Na CARNetovom serveru riječkog Medicinskog fakulteta je preko 1000 korisnika (studenata, djelatnika i suradnika). Osobnih računala u lokalnoj mreži je preko 300. Mogu reći da je, od kada sam zaposlen na fakultetu, sigurno 99,9% računala prošlo kroz moje ruke, dok se preostalih 0,1% koriste u sklopu laboratorijskih uređaja. Uz poslove sistemca još obavljam i posao CARNet koordinatora, te koordinatora za Sophosov i Microsoftov softver.
Kakav je položaj riječkih sistemaca koji su zaposleni na institucijama visokog obrazovanja?
Ne mogu reći da znam pravo stanje stvari na drugim ustanovama. Sigurno je tek da se i fakulteti i sistemci snalaze na sve moguće načine. Problemi oko statusa sistemaca proizilaze najviše iz razloga što uprava ne razumije prirodu njihova posla. Stoga bi problem trebalo riješiti sustavnom organizacijom posla, prema kojoj bi na fakultetima trebala postojati informatička služba, a unutar nje sistematizirana mjesta sistem inženjera, administratora mreže i dr. Kao predložak bi mogao poslužiti prijedlog dokumenta o sistematizaciji koji je svojevremeno bio predložen Ministarstvu.
Što uprava Fakulteta čini u smislu razvoja informatičke djelatnosti?
Od kad sam se ja zaposlio na Fakultetu napravljen je znatan pomak u razvoju naše djelatnosti. Sadašnja uprava Fakulteta odlučila je zaposliti još dva nova djelatnika, očito shvaćajući opseg posla i potrebu za osobama educiranim za administriranje informatičkog sustava. Jednako tako, na Sveučilištu, pa i na Fakultetu, postoji spremnost za razvoj e-learning sustava za koji je također potrebno imati educirano osoblje. Nažalost, još uvijek je premalo ljudi zaposleno na fakultetima da bi cijeli informatički sustav funkcionirao kako treba, a rješavanje tog problema zadaća je resornog Ministarstava.
Koliko se ulaže u Vaše obrazovanje?
Od Fakulteta sam imao takvu podršku da sam uvijek mogao otići na sve CARNetove seminare i treninge. No, takvu spremnost na ulaganje možemo povezati i s činjenicom da sam ja još uvijek jedini sistemac na ustanovi. Nisam se ni pokušao izboriti da me pošalju na neka komercijalna usavršavanja.
Koliko edukaciju smatrate korisnom u obavljanju svakodnevnog posla?
Trajna edukacija je neophodna u poslu sistemca, a ono što ja vidim da nedostaje je praktičan dio izobrazbe. Postoje situacije u kojima neke stvari ne možete učiti na osobnom računalu ili isprobavati na produkcijskom serveru.
Pomažu li Vam u tom smislu seminari koje održava CARNet za svoje sistemce?
Seminari koje organizira CARNet korisni su i dobro koncipirani, ali im nedostaje praktični dio u kojem bi se sistemci uvježbavali u provođenju svojih zadataka. Problem je što svi sistemci u CARNetu nemaju iste uvjete da steknu praktična znanja. Potrebno je organizirati višednevne tečajeve s puno praktičnog rada na pravim serverima. Smatram da bi u plaćanju takvog tečaja rado participirale sve institucije koje imaju sistemce.
|