Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

10-09-04 16:56
Arhitektura klastera

piše EMIR IMAMAGIĆ



Klaster se ostvaruje na tri razine: na razini sklopovlja, na razini operacijskog sustava (OS) i na aplikacijskoj razini. Klaster na razini sklopovlja ostvaruje se pomoću posebnog sklopovlja što omogućavaju korisniku da računala organizirana u klaster vidi kao jedinstveno računalo. Klaster na razini OS-a sastoji se od posebnih OS-ova, ili OS-a, s dodacima koji stvaraju privid jedinstvenog stroja. Klaster na razini aplikacija ostvaruje se skupom aplikacija koji se nazivaju klasterski middleware. Pregled mana i prednosti pojedinih vrsta klastera prikazan je u tablici dolje.

 


Razina
Prednosti
Mane
Sklopovlje

 

transparentnost (aplikacije vide klaster kao višeprocesorsko računalo)


 

zahtijeva se posebno sklopovlje
teško je provesti proširenje klastera sa novim čvorovima


OS

 

transparentnost


 

problem održavanja zbog učestalih promjena OS-ova


Aplikacijska razina

 

neovisnost o platformi
jednostavno proširenje klastera
modularnost alata


 

aplikacije se moraju prilagodjavati i koristiti posebna sučelja



Arhitektura klastera na aplikacijskoj razini prikazana je na slici dolje. Računala koja čine klaster nazivaju se čvorovima. Na čvorovima je instaliran operacijski sustav (OS) i programska podrška (driveri) koja omogućava komunikaciju računala putem mreže. Na OS se instaliraju programi klasterskog middlewarea koji su zaduženi za ostvarivanje privida jedinstvenog sustava (SSI). Zadnji sloj čine korisničke aplikacije koje se pomoću sučelja klasterskog middlewarea izvršavaju na čvorovima klastera.

Klasterski middleware sastoji se od sljedećih komponenti:

1. sustava za upravljanje poslovima

2. sustav za nadzor klastera

3. alati za upravljanje klasterom

4. usporedne knjižnice

5. sustav za ostvarivanje globalnog procesnog prostora

Sustav za upravljanje poslovima (engl. Job Management System JMS) je komponenta klasterskog middlewarea koja je zadužena za kontrolu, raspore?ivanje, nadzor i izvo?enje korisničkih aplikacija. Sustav za nadzor obavlja praćenje stanja čvorova te omogućava prikaz opterećenja pojedinih komponenata čvorova. Alate za upravljanje klasterom čini skup alata koji služi administratorima za direktno upravljanje čvorovima (izvo?enje naredbi, instalaciju programske potpore, itd.). Usporedne knjižnice omogućavaju razvoj i izvo?enje paralelnih aplikacija. Sustav za ostvarivanje globalnog procesnog prostora omogućava da svi procesi na čvorovima imaju jedinstvene identifikatore. Pomoću tog sustava korisnik može kontrolirati svim procesima na svim čvorovima. Sustav za globalni procesni prostor nije nužan za rad klastera te nije ostvaren kod većine klastera.

U slučaju klastera na razini OS-a, sve navedene funkcionalnosti ostvarene su kao dio OS-a. Primjer takvog klastera je MOSIX klaster. Jedna od prednosti MOSIX-a u odnosu na klastere na aplikacijskoj razini je u tome što korisnici ne moraju koristiti zasebne aplikacije za rad sa klasterom. Korisnici pokreću aplikacije na isti način kao i na običnom računalu.





[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr