17-12-04 03:57
Program XP Lite 1.5
piše DAMIR GLAVAČ
Administratori koji instaliraju Windowse XP na korisnička računala znaju da sama instalacija Windowsa, bez korisničkih programa, na disku zauzima prosječno oko 1,5 GB prostora. Svi podaci koji se nalaze unutar te instalacije vjerojatno neće biti potrebni svakom korisniku, pa zašto ne bi maknuli komponente koje se ne koriste.
Program koji danas predstavljamo smanjuje i prilagođava instalaciju Windowsa stvarnim potrebama korisnika. XP Lite 1.5 je program kojim se može detaljno vidjeti i odabrati komponente Windowsa potrebne za stvarni rad i koje se koriste u radu. Potrebno je, doduše, relativno dobro poznavati komponente operacijskoga sustava, kako se ne bi pri instalaciji izostavila ona komponenta koja će ustrebati. Prije upotrebe svakako je preporučljivo program iskušati na testnome računalu.
Sam se program može skinuti u demo verziji te vidjeti njegove mogućnosti. U njoj se mogu vidjeti sve opcije, ali ih se sve ne može koristiti. Program je veličine 669 KB i kompresiran je u zip arhivu. Podržava i W2K SP4 i WinXP SP2. Korištenjem toga programa mouće je ukloniti ili ponovno vratiti one komponente Windowsa za koje mnogi ni ne znaju da postoje. Program omogućava da se Windowsi podese točno prema potrebama, i da se obrišu stvari koje se nikad ne koriste. Ako u radu Windowsa dolazi do problema, a poznato je koja komponenta ih stvara, ovim se programom ona može ukloniti, pa ponovno vratiti, te tako možda izbjeći potrebu za ponovnom instalacijom cijelog računala. Sve izbrisano se može lako vratiti.
Program ne traži instalaciju, nego se nakon njegova pokretanja pred korisnikom otvara pregledno sučelje s dijalogom sličnim onome u Add/Remove Programs u Control Panelu. U ovome slučaju na raspolaganju je mnogo više izbora, više od 120. Uz svaku komponentu je pojašnjenje čemu služi i s čime je povezana, kako se nenamjerno ne bi izbrisalo ono što će u daljem radu trebati. Čak i da korisnik ukloni nešto pogrešno, jednostavnim ponovnim odabiranjem, aktiviranjem tražene komponente, stanje se vraća u normalu.
Pri pokušaju uklanjanja komponente koja je ovisna o nekoj drugoj, ili neka druga ovisi o njoj, program će vas upozoriti na te veze. Administratori željni znanja (ima li takvih koji da ne spadaju u tu skupinu? ;-)) program mogu iskoristiti i u samoobrazovne svrhe, čitajući samo opise komponenti. Zauzelo bi previše mjesta da nabrajimo sve komponente koje se mogu odabrati, zato ćemo spomenuti samo logičke cjeline u koje su one grupirane:
Advanced Components Accessibility Options Accessories Communication and Messaging Games Internet Utilities Multimedia Operating System Options Server Components System Services System Tools & Utilities
Ispod svake cjeline se, kao podizbori, nalaze podkomponente na izbor.
Tko bi i zašto koristio ovaj program? Tko u svakodnevnom poslu radi uvijek isto, bez korištenja mnogo raznih opcija, taj će biti potencijalni korisnik programa XP Lite. Smanjivanjem broja modula smanjuje se zauzeće na disku, postiže se brže pokretanje operacijskog sistema, te se time postiže i brža spremnost računala za rad. Isto se tako povećava sigurnost sistema. S druge strane, korisnik koji u radu koristi široki raspon programa vrlo će vjerojatno preskočiti taj program, jer se s nekoliko skinutih komponenti ne postiže mnogo, a snažnijim olakšavanjem sustava umanjuje se funkcionalnost računala. Odluka o konačnoj ocjeni ovoga programa i o njegovoj potrebitosti i korisnosti je na korisniku i njegovim potrebama. Autori tvrde da se korištenjem XP Lite, Windowsi XP mogu svesti na veličinu od 350 MB (bez page filea)!
(Također, ovim programom i pametnim izborima može se olakšati i ubrzati život, te u krajnjem rezultatu produžiti produktivni vijek starijem ispravnom hardveru koji je pomalo zaostajao u procesorskoj snazi, RAM-u i prostoru na disku, pa mu je prijetila pasivizacija koja je često bezrazložna i ekonomski besmislena - op. ur.)
Više se o programu može pročitati na: http://www.litepc.com/xplite.html
Na donjem linku je još jedan prikaz korištenja programa: http://www.informationweek.com/story/showArticle.jhtml;jsessionid=XQA4M1JO AD4ISQSNDBGCKH0CJUMEKJVN?articleID=51202853&pgno=2
|