Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

16-09-04 02:41
COLSA-in klaster: 25 teraflopsa za 5,8 milijuna dolara

piše MIROSLAV AMBRUŠ-KIŠ

MACH5 je ime novoga klastera iza kojega se krije akronim za Multiple Advanced Computers for Hypersonics. U tvrtki COLSA, poslovnom i znanstveno-razvojnom spin-offu Ministarstva obrane SAD, postavio ga je tim za nadzvučne raketne tehnologije (HMT) pod vodstvom starijega znanstvenika dr. Johna Medeirosa.

Oni su za svoju novu igračku odabrali standardne Appleove Xserve G5 poslužitelje koji se kao 1U jedinice (uske samo 1,75 inča) ulažu u standardne rackove. Svaki članak klastera je zapravo dvoprocesorski 64-bitni stroj temeljen na IBM-ovom PowerPC procesoru koji je, u biti, vrhunac POWER4 generacije smješten na jednome čipu. Arhitektura matične ploče sa sabirnicom na 1 GHz čini od te tanke jedinice nevjerojatno efikasan poslužitelj koji zauzima vrlo malo mjesta i razumne je cijene.

Više o karakteristikama osnovnoga članka na:

http://www.apple.com/xserve/

 

Na taj oblik servera prešli su i na poznatom Virginiatech institutu, gdje su prošloga ljeta za ukupno pet milijuna dolara (nešto više od milijun dolara stajale su građevinske i infrastrukturne prepravke prostora) stavljajući 1100 standardnih stolnih dvoprocesorskih PowerMacintosha G5 u klaster klasterom System X postigli kontinuiran rad na 10,5 teraflopsa. Sada i oni dovršavaju zamjenu hardvera sa stolnih računala na 1U rackove i uskoro ga ponovno pokreću uz uštedu od 2/3 prostora, jednaku uštedu energije, a o problemima hlađenja i drugom da se ne detaljizira...

Dr. Medeiros i COLSA klaster su namijenili složenom proračunavanju aero i termodinamike nadzvučnoga letenja za istraživački odjel kopnenih snaga u arsenalu u susjednom Redstoneu. S Virginiatechovim iskustvom s Macovima, na svom superklasteru očekuju ne manje od 25 teraflopsa računalne snage, za 5,8 (slovima: pet) milijuna i osamsto tisuća dolara - neusporedivo jeftinijem od najbržeg klastera na svijetu, NEC-ovom Earth Simulatoru, koji je stajao 350 milijuna dolara, a koji u špicama postiže 40 teraflopsa i već je tri godine nedostižan.

Nezavisna mjerenja i popis najbržih klastera na svijetu može se pogledati i pratiti na:

http://www.top500.org

koji kao koalicija triju institucija na tri kontinenta vlastitim razvijenim benčmarkom mjere i dva puta na godinu obnavljaju popis od svjetskih 500 najbržih računala.

 

COLSA je svoje superračunalo od 1566 čvorova (proširivo do 3000 pukim dodavanjem jedinica) postavilo u 40 rackova u kojima je po 39 Xservea G5 i jedan Foundry Networksov gigaeternetski switch sa 48 portova. Sve to vrti se pod MacOS X Serverom, Appleovoj implementaciji FreeBSD Unixa, a tu su, kao i na Virginiatechu. lako odustali od ideja o nekom linuxu jer su do tada već Appleov hardver povezivali u klaster.

Više pojedinosti o COLSA-inu superklasteru, projektima na kojima će se koristiti, kao i o OS-u i softveru:

http://www.colsa.com/cover_page/news_front/news_details/news_details.htm

http://www.apple.com/science/profiles/colsa/

http://www.technewsworld.com/story/34668.html





[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr