Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

15-06-05 16:00
Uspostava veze u protokolu SSH v.1

piše EMIR IMAMAGIĆ

U ranijim člancima opisali smo neka osnovna svojstva SSH protokola i kriptografske mehanizme koji se koriste. Prije nego objasnimo mehanizme autentikacije i autorizacije, detaljno ćemo opisati postupak uspostave veze između klijenta i poslužitelja. Nakon što je veza uspješno uspostavljena, korisnik izvodi željene akcije (prijenos podataka, izvođenje naredbi). Razdoblje od uspostavljanja do prekidanja veze u terminologiji SSH-a naziva se sjednica (engl. session).

 

Postupak uspostave veze u protokolu SSH verzije 1 (skraćeno SSH-1) odvija se u sljedećim koracima:

  1. Klijent kontaktira poslužitelja slanjem TCP zahtjeva na odgovarajući port (podrazumijevani port je 22).

  2. Klijent i poslužitelj se uzajamno obavijeste o verziji SSH protokola koju podržavaju te o verziji samog softwarea (npr. OpenSSH). To je tekstualna poruka oblika "SSH-1.5-1.2.27". Ako verzije nisu kompatibilne, veza se prekida.

  3. SSH poslužitelj šalje klijentu informacije o svojim svojstvima:
    - javni računalni ključ
    - javni poslužiteljev ključ. Poslužiteljev ključ je privremeni, asimetrični ključ karakterističan za protokol SSH-1. SSH poslužitelj ga povremeno obnavlja, a podrazumijevao razdoblje u kojemu se to događa je sat vremena.
    - slijed od 8 pseudoslučajnih bajtova koji služe za zaštitu od napada u kojemu klijent lažira IP adresu (engl. IP spoofing)
    - popis simetričnih kriptografskih algoritama i autentikacijskih mehanizama koje poslužitelj podržava.
    Iz prva tri podataka primjenom funkcije za izračun sažetka MD5 stvara se identifikator sjednice (engl. session identifier).

  4. Nakon primanja podataka, klijentska aplikacija pita korisnika da li želi prihvatiti vezu. Većina klijentskih programa pod SSH protokolom omogućavaju pohranu adresa i javnih računalnih ključeva u popis poznatih računala (engl. known hosts) na tvrdi disk. Pri sljedećoj uspostavi veze klijent glatko prihvaća vezu s hostovima koje je već upoznao. Ako korisnik odbije ponuđene podatke, postupak uspostave veze se prekida.

  5. Klijent odabire simetrični kriptografski algoritam s popisa ponuđenih, stvara odgovarajući sjednički ključ i šalje ga poslužitelju. Taj ključ u nastavku sjednice koristi se za simetričnu enkripciju poruka. Prije slanja korisnik kriptira sjednički ključ dva puta: s javnim računalnim ključem i poslužiteljskim ključem. Dvostrukom enkripcijom osigurava se sjednički ključ kao osiguranje ako privatni poslužiteljski ili računalni ključ budu ukradeni.
    U poruku je uključen i dobiveni slijed od 8 pseudoslučajnih brojeva (vidi korak 3). Pomoću slijeda korisnik dokazuje poslužitelju da je on taj koji je poslao zahtjev, a ne napadač koji je lažirao njegovu adresu.

  6. Poslužitelj dekriptira sjednički ključ i šalje korisniku potvrdu o njegovu primitku, koja je kriptirana sjedničkim ključem. Korisnik čeka sve dok ne primi potvrdu.
    Tako se korisnik osigurava od uspostave veze s lažnim poslužiteljem, jer samo je pravi poslužitelj mogao dekriptirati sjednički ključ uz pomoć svog računalnog i poslužiteljskog ključa.

  7. Nakon primitka potvrde počinje postupak autentikacije klijenta. Klijent odabire postupak s popisa ponuđenih mehanizama (iz koraka 3). Nakon uspješne autentikacije počinje sjednica.
    Bitno: sav promet od primitka potvrde poslužitelja kriptiran je sjedničkim ključem. Tako su korisnički podaci za autentikaciju (npr. lozinka) osigurani od napada pri mrežnom prijenosu.

 

Protokol SSH verzije 2 (skraćeno SSH-2) je složeniji i donosi neke razlike u postupku uspostave veze. Detaljan opis razlika između protokola SSH-1 i SSH-2 bit će tema narednih članaka.

 

SSH - 02-24-05 12:35

SSH enkripcija i zaštita integriteta poruka - 03-31-05 23:45





[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr