Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

26-08-05 10:18
Sun razvija open source DRM

piše ALEKSANDRA ŠTINGL

Tvrtka Sun Microsystems predstavila je nedavno u Aspenu projekt otvorenog koda za upravljanje digitalnim autorskim pravima (Digital Rights Management - DRM). U Sun-u se nadaju da će razvijanjem DRM-a pod open source licencom stvoriti zajednički standard u tehnologiji zaštite sadržaja na digitalnim medijima.

 

Razvijanje DRM-a omogućava kontroliranu distribuciju multimedijalnog sadržaja kako bi se zaštitilo intelektualno vlasništvo, koje je opasno došlo u pitanje ako se uzme u obzir da se najveći broj glazbenih i filmskih datoteka koje se nalaze na Internetu skidaju ilegalno - bez plaćanja autorskih prava. DRM tehnologija se bazira na zatvorenoj pohrani podataka čime se sprječava migracija podataka ili programa s jednog na drugo računalo i stvaranje neograničenog broja kopija. Standard za ovu tehnologiju u Sun-u namjeravaju razviti u sklopu svog internog projekta DReaM.

 

DRM projekt omogućit će uredno plaćanje autorskih prava svim stvaraocima glazbe ili filmova, bez obzira koji uređaj ili program kupci koriste za reprodukciju njihovih djela. «Digitalni zapisi danas se nalaze u najširem spektru potrošne robe, od ručnih satova do kućnih kina, zbog čega DRM projekt mora obuhvatiti sve digitalne uređaje, formate i poslovne modele kako bi se izbjegla zbrka na tržištu», istaknuo je Johnatan Schwartz, predsjednik uprave Sun-a i dodao kako je potrebno iznaći rješenje koje će predviđati što više različitosti.

 

Nijedan od partnera okupljenih u Open Media Commons-u još uvijek se nije pridružio projektu, ali očekuje se njihov pristanak, upravo kao što je to bilo s Liberty Alliance identity management projektom razvijenim u rujnu 2001. Taj projekt danas broji 150 kompanija, vladinih i nevladinih organizacija.

 

Ipak, predstavljanje projekta u Aspenu nije prošlo bez otpora. Skeptici smatraju da će Sun-u trebati poveća financijska injekcija koja bi omogućila razvoj projekta, a pojedinci ističu da Sun ignorira ekonomski aspekt proizvoda kao što je DRM na način da ga žele tržištu ponuditi besplatno. «Ništa na Internetu nije besplatno», bio je argument ponuđen nevjernicima. Naime, Sun je objavio kako su u 2005. zaradili 7,5 milijardi dolara tako što su hardverom i softverom opskrbljivali tvrtke koje su «izlazile» na Internet.

 

Iako danas postoje razne tehnologije koje štite autorska djela, čini se da ima još više načina kako djela ilegalno skinuti s Interneta. Zaštita autorskih prava jedno je od krucijalnih pitanja ekonomskog razvoja svake zemlje, pa bi jedinstven DRM standard pod open source licencom predstavljao svakako značajan doprinos.

 





[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr