Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

30-10-04 05:35
SAN i Xsan

piše MIROSLAV AMBRUŠ-KIŠ

Nije teško zamisliti malu grupu ljudi koja radi na nekom projektu kojemu je potrebno intenzivno računanje jednako kao i vrlo veliki zajednički protor za pohranu podataka. Cijena računalne infrastrukture u takvom slučaju nije zanemariva, a pred nama je i u cjenovnom pogledu vrlo zanimljivo rješenje, mada je tehnički dio znatno zanimljiviji.

Za prvo je lako domisliti kako bi to mogao biti neki klaster, mali klaster za svakoga korisnika, a za drugo bi trebao poseban poslužitelj s vrlo propusnom mrežom. Gigabitni ethernet, k tome pod optičkim prijenosom čini se jedinim rješenjem. Međutim, ima i bolje i jeftinije. Tvrtka Apple, koja je posljednje dvije godine uložila mnogo truda i ne manje invencija u profesionalna rješenja na ultrakompaktnoj platformi Xserve i Xserve RAID, te na ovoga trenutka posve besplatnoj Xgrid tehnologiji (u beta fazi, ali koja je jednostavna i radi) koja - ovisno o podešavanju - proizvoljne članove mreže veže u dedicirani klaster ili samo optimalno koristi slobodne procesorske cikluse radnih stanica u mreži - sada najavljuje tehnologiju Xsan, potpuno profesionalnu tehnologiju s objedinjenim umreženim kapacitetima za pohranu. To je novi 64-bitni klasterski sustav pohrane koji omogućava dijeljenje datoteka i prostora za pohranu kapaciteta do 16 terabajta temeljenu na vrlo brzoj optičkoj mreži. Do 64 sustava (od kojih svaki može biti klaster u ulozi "radne stanice") mogu simultano dijeliti storage area network (SAN), čitati i pisati na zajedničkom virtualnom poslužitelju, za razliku od drugih sustava kod kojih je pristup na razini volumena. Još bolje, SAN omogućava da se višestruki RAID sustavi postave u pool, radi učinkovitijega čitanja i pisanja po diskovnom prostoru koji svaki korisnik doživljava kao centralizirani podatkovni sustav s izravnim pristupom. Xsan sustav eliminira uska grla kakva su u mrežama temeljenima na ethernetu i standardnim poslužiteljima koji postaju time zagušeniji što je kroz njih veći promet, a kapaciteti za spremanje izdašniji. Višestazni optički kanali, prema čijoj topografiji po dva optička kanala povezuju računalo u SAN, Xsan klijent teoretski - prema tvrdnji Applea - može postići propusnost od 400 MB u sekundi, idealno npr. za više montažera koji rade na istom video projektu, ili za klaster u čijem je radu važno da ravnomjerno podijeli zadatke svakome članku radi njihove optimalne iskorištenosti.

Ta se tehnologija, nekoliko tjedna uoči njene službene dostupnost po cijeni od oko 1000 dolara, danas izvodi samo na Appleovim PowerPC G4 i G5 strojevima, derivatima IBM-ova 64-bitnog Power4 procesora, ali je programski ambijent, sučelje i alati vrlo blisko akademskim korisnicima i administratorima jer je MacOS X derivat FreeBSD unixa.

S druge strane, takve je mreže vrlo lako prekonfigurirati prema potrebama nekog drugog projekta ako on svojom prirodom zahtijeva komfor nekakve drukčije topografije.

Podrobnije informacije o toj tehnologiji, kombinacijama topografije, instalaciji i održavanju može se pročitati na:

http://www.apple.com/xsan/





[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr