Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

22-06-04 13:41
DCO Certifikat o porijeklu izvornog koda

piše ACO DMITROVIĆ

Prijelomni trenutak u povijesti Linuxa dogodio se kada je IBM javno objavio da pruža podršku Linuxu. Od tada tvrtke mogu od IBM-a naručiti uslugu održavanja računala s instaliranim Linuxom. Prije toga Linux je stidljivo, često kriomice korišten u komercijalnom okruženju. Sjećamo se priča sistem administratora koji su skrivali Linux servere ispod stolova, dok je njihov management bio uvjeren da posao obavljaju Windows poslužitelji. Podrška IBM-a označila je legitimaciju Linuxa, prekretnicu poslije koje se Linux sve više koristi u korporativnom okruženju.

 

No, nova sredina donijela je i nove probleme. Ušavši u izravnu konkurenciju s komercijalnim inačicama Unixa, Linux je počeo stjecati i neprijatelje. Nedavna tužba tvrtke SCO, koja je pokušala naplaćivati licence tvrdeći da se u jezgri Linuxa koristi autorski zaštićen kod, uzburkala je duhove. Iako SCO nije uspio dokazati svoje tvrdnje, šteta je počinjena. Sama mogućnost da će netko jednog dana možda podnijeti račun za korištenje Linuxa korisnike je naučila oprezu.

 

Nije trebalo dugo čekati na odgovor Linux zajednice. Linus Torwalds i Open Source Development Lab, neprofitna organizacija koju podržava dvadesetak informtičkih tvrtki na čelu s IBM-om, usvojili su novu metodu razvoja izvornog koda kernela. Programeri koji na dobrovoljnoj osnovi pridonose razvoju morat će potpisati izjavu da je njihov kod doniran na osnovu open source licence. Novi se sporazum zove Developers Certificate of Origin, skraćeno DCO.

 

Nova metoda omogućit će da se lakše prati tko je razvio pojedine dijelove izvornog koda, s namjerom da se pravni status programskog koda nedvosmileno deklarira kao autorski zaštićen, ali ustupljen na besplatno korištenje. Time bi cijeli pokret otvorenog softvera pravno ojačao status koji je do sada osiguravala GPL licenca.

 

Zasad certifikat potpisuju samo programeri koji razvijaju kod jezgre Linuxa. U ovoj fazi još se ne govori o tome da bi i ostatak otvorenog softvera prihvatio novu metodu.

 

Analitičari konzultantske tvrtke Gartner komentiraju kako je usprkos novoj metodi praćenja autorstva još uvijek moguće da linuksova jezgra sadrži "patentiran" izvorni kod. Tvrtkama koje koriste Linux savjetuju da im najbolju zaštitu pruža izbor dobavljača koji su spremni zaštiti svoje kupce, preuzimajući odgovornost u slučaju eventualnih sudskih tužbi.

 

[Op. ur. - Pravni aspekt je jedno, no programeri znaju da je svaki oblik reda u kodu dobrodošao. Pravne stvari moraju se zadovoljiti, ali je informacija o autoru pojedinoga dijela koda dobrodošla radi više drugih praktičnih razloga]


http://www.osdl.org/newsroom/press_releases/2004/2004_05_24_beaverton.html




[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr