Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

26-03-04 08:00
O legalnosti "prisluškivanja" tipkovnice

piše ACO DMITROVIĆ

The Register javlja o dva sudska spora u kojima se spominje legalnost instaliranja programa koji presreće sve što korisnik utipka u računalo.

 

Larry Lee Ropp, 46, bivši zaposlenik jedne Kalifornijske osiguravajuće tvrtke, osuđen je jer na računalo u vlasništvu tvrtke instalirao tzv. keyboard logger. Nakon što je dobio otkaz, nazvao je kolegu i zamolio ga da ukloni program sa računala koje je koristila sekretarica. Prijeti mu kazna do pet godina zatvora za neovlašteno "prisluškivanje". Iako se ne navodi zašto je to Ropp učinio, neke indicije navode da je pomagao grupi ljudi koji tuže njegovu tvrtku, što bi mogao biti i povod za dobijanje otkaza.

 

Dok se u slučaju Larry Roppa očigledno radi o osveti nezadovoljnog zaposlenika, drugi je slučaj složeniji i zanimljiviji. U okviru istrage protiv Nicodema S. Scarfa, 35, sina zatvorenog šefa Philadelpijske mafije, FBI je bio prisiljen instalirati na njegovo poslovno računalo keyboard logger. Naime mafijaš je za prepisku koristio popularni kriptografski program PGP, skrivajući tako knjigovodstvene detalje ilegalnog klađenja. FBI je imao sudski nalog za prisluškivanje, ali očekuje se da će advokati obrane tvrditi kako se to ne odnosi na program koji bilježi unos na tipkovnici. Uz pomoć tog programa FBI se dočepao PGP ključa i tako saznao inkriminirajuće podatke koji će na sudu poslužiti kao dokaz.

 

Pobornici ljudskih prava dižu glas: proširenje postojećih zakona koji reguliraju pravila prisluškivanja otvoriti će mogućnost novih zloupotreba i tako ugroziti privatnost običnih ljudi.

 

Scarfov odvjetnik izjavio je lokalnim novinama kako se FBI dočepao svega što je njegov branjenik pisao: privatnih pisama, zdravstvenih podataka i legitimnih poslovnih dopisa.

 

Zanimljiva je činjenica da su kriminalci postali znalci informatičkih tehnologija, svojevrsni hakeri. Time su i zaštitnici zakona prisiljeni koristiti "hakerske" metode kako bi im doskočili.

 

Bez obzira na presude u ova dva slučaja, očigledno je da se mora ograničiti zadiranje u privatnost drugih ljudi. To se odnosi i na informatičare od profesije, poput CARNetovih sistem inženjera. Čak i ako im je posao da brinu o sigurnosti mreže i nadziru način na koji se ona koristi, ne smiju čitati tuđu poštu, otvarati korisničke datoteka ili instalirati prislušne programe. Za takvu akciju moraju imati pismeni nalog rukovoditelja ustanove, na primjer ravnatelja, dekana, ili nekog tijela poput Povjerenstva za sigurnost. Nalog mora imati vremensko ograničenje, a na kraju se obavezno preda pismeni izvještaj. Nakon toga će uprava odlučiti što s nalazima istrage.

 

Bez ovakvog formalnog pokrića, sistemci čine kazneni prekršaj ako samoinicijativno "prisluškuju" korisnike na svojoj ustanovi.

 

Slučaj Larry Roppa:

http://www.theregister.co.uk/content/55/36489.html

http://www.reuters.com/newsArticle.jhtml?type=technologyNews&storyID=4639860§ion=news

 

FBI protiv Scarfa:

http://www.theregister.co.uk/content/archive/15268.html





[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr