Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

13-04-05 04:15
Apple oslobodio Tigra

piše MIROSLAV AMBRUŠ-KIŠ

Tvrtka Apple objavila je kako će od 29. travnja u prodaju pustiti za novi korak, sada već za peti korak unaprijeđenu inačicu MacOS X-a, verziju 10.4 razvijanu pod kodnim imenom Tiger. Mnogi koji prate svijet operativnih sustava iznenadili su se novostima koje donose informacije oslobođene iz Appleovih dobro zapečaćenih razvojnih odjela. Trenutačna inačica MacOS-a, utemeljenog inače na BSD unixu, je 10.3.8, a poznata pod kodnim imenom Panther.

Istoga dana u prodaju se puštaju i stolna i poslužiteljska inačica OS-a. Nas pobliže zanima ova posljednja. Iako je svakom prodanom poslužitelju priložen OS-a, a praktično nema nikakve zaštite da se ne bi instalirao na teoretski neograničenom broju računala, novi OS prodavat će se nekoliko mjeseci samostalno. Po tradiciji, inkrementtalna unapređenja su besplatna. Licenca za instalaciju na 10 strojeva stoji 499 dolara, a za neograničen broj 999 dolara. Pretplatnici Appleova programa održavanja poslužitelja novu inačicu dobijaju bez naplate, a vlasnici poslužitelja s ranijim inačicama mogu svoj postojeći OS unaprijediti uz minimalni trošak od 9,95 dolara - u SAD. Cijene kod zastupnika u Hrvatskoj i ovdašnja politika unapređenja za sada nisu poznati.

 

Osim tehnologija i rješenja iz Appleove "kućne radinosti", poslužiteljskom Tigru po tvrdnji proizvođača priloženo je i više od sto aplikacija probranih s OpenSource scene. Proizvođač tvrdi kako nova inačica OS-a ima više od 200 spomena vrijednih unapređenja, među kojima je i 64-bitni rad u svim segmentima sustava, te potpuna podrška 64-bitnim aplikacijama toliko važnima za računalstvo visokih performansi. Jedna od važnih novih tehnologija koja se izravno nadovezuje na računalstvo viskoih performansi je Xgrid, koja mreža Macintosha pretvara u računalni grid. Prema tvrdnji proizvođača, sve ugrađene napredne tehnologije taj OS čine jasnim izborom za radne skupine u kojima su klijenti Macintosh, Windows i linux radne stanice. OS prvi put svojim optimiziranim 64-bitnim bibliotekama omogućava 64-bitno računanje, koje svoje prednosti nalazi kako u adresiranju memorije, tako i u točnosti računanja, a sve to na uređajima srednjeg i ekonomskog razreda. Istovremeno, posve je sačuvana uklopivost s aplikacijama i uređajima koji rade na 32-bitnoj tehnologiji. Primjena ovoga OS-a u poslovnim okruženjima donosi posve novu kvalitetu u internom komuniciranju: iChat server je kombinacija tekstovnog, glasovnog i videokonferiranja (kompatibilnu s OpenSource Jabber klijentima na mrežnim čvorovima pod Windowsima i linuxom te popularnim ručnim računalima u sklopu njihovih komunikacijskih mogućnosti), pri čemu se videokonferencije na G5 Macintoshima odvijaju s vrlo kvalitetnim i mrežno ekonomičnim/efikasnim codecom H.264, u HDTV rezoluciji, a i dalje se čuva postignuti stupanj korporativne sigurnosti: sačuvana je kompatibilnost lokalne SSL i TSL enkripcije svakome tko ne želi prijeći na priloženu za koju proizvođač tvrdi da je neprobojnija.

 

Po već ustaljenom običaju OS-u je priložen Weblog server koji integrira OpenDirectory2, LDAP i druge autentikacijske ambijente, poput Access Control List i Windows Server 2003 Active Directory. Osim Apache web poslužitelja koji se već tradicionalno isporučuje i s klijentskim verzijama OS-a, tu je i cijeli komplet ambijenata za sve ostale internetske usluge kojima može se može uposleiti neki poslužitelj. Zanimljivo je da je, unatoč svojoj naprednosti, OS gotovo posve neovisan o hardveru na kojemu se odvija, pa radi i na strojevima koji imaju G4 i G3 procesore, a stariji hardver je proizvođač deklasirao iako se i ta zaštita ukoliko netko želi tjerati OS i na posve zastarjelom hardveru može lako (i legalno nekažnjivo) ukloniti.

Minimalna konfiguracija koju preporuča proizvođač, realno, nije dovoljna za produktivan rad: G3 procesor, 256 MB RAM-a i 4 GB slobodnog diskovnog prostora.

 

Više obavijesti i tehničke specifikacije:

http://www.apple.com/macosx/

http://www.apple.com/server/macosx/

http://www.apple.com/pr/library/2005/apr/12tigerserver.html





[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr