Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

8-02-05 03:47
IBM, Sony i Toshiba predstavili procesor Cell

piše MIROSLAV AMBRUŠ-KIŠ

Tri su tvrtke, IBM, Sony i Toshiba, na Međunarodnoj konferenciji o mirkoprocesorima (International Solid-State Circuits Conference) koja u San Franciscu traje od nedjelje 6. veljače, predstavili novi procesor, plod zajedničkog rada u prošlih šest godina. Procesor Cell, kako je nazvan, derivat je Power koncepta i na hardversku scenu donosi veliku novost. O procesoru je već neko vrijeme bilo mnogo nagađanja na webu, ali malo je tko znao njegove točne specifikacije i namjene.

 

Arhitektura procesora je unikatna. Od starta je 64-bitna i sastoji se od Power procesora i osam "sinergijskih procesnih jezgri" (SPU) - zapravo DSP-a - od kojih je svaka sposobna prihvatiti i izvršiti odvojeni autonomni proces. Power procesor nadzire i harmonizira rad ostalih jedinica. SPU je kombinacija procesora opće prakse i grafičke jedinice, a računanje tipa grid tu se odvija na samome čipu, ali i u suradnji s dostupnim istim takvim procesorima. Zapravo, s tim se čipom pred programere otvara mnoštvo načina uspostavljanja usporednoga računanja.

 

Procesor će se za nekoliko mjeseci početi proizvoditi u IBM-ovoj tvornici East Fishkill na 300 milimetarskim vaferima u 90-nanometarskoj tehnologiji (sljedeća generacija na 65-nanometarskoj tehnologiji), a ovisno o primjeni imat će i manje, ali i više SPU jezgri. Prikazani procesor, prva verzija, kucat će na 4 GHz, a neke inicijalne inačice i na 4,6 GHz. Cell može obraditi 256 milijardi kalkulacija u sekundi, što se uspoređuje s posljenjim na popisu Top 500 superračunala koji ostvaruje 851 gigaflopsa.

 

O primjenama tako skalabilnoga sustava možemo za sada samo maštati, ali ne za dugo. Objavljeno da će se taj procesor primjenjivati i u zabavnoj elektronici (Playstation 3 i predmeti kućne zabavne elektronike), ali i u seperračunalima.

 

Cell ima 234 milijuna tranzistora sabijenih na 221 četvorni milimetar površine.

 

Web je doista pun vijesti i specifikacija o Cellu, a jedan od potpunijih izvještaja je na:

 

http://news.zdnet.com/PlayStation+3+chip+has+split+personality/2100-1040_22-5566340.html?part=rss&tag=feed&subj=zdnn





[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr