Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

7-09-04 01:24
Demistifikacija konsolidacije sustava

piše DUBRAVKO NARANDŽIĆ

Unatrag nekoliko godina konsolidacija sustava postala je pravi buzzword u okruženju informacijskih tehnologija zbog učinka smanjenja troškova.

Osnovna ideja konsolidacije jest učiniti više sa manje resursa.

Koncept konsolidacije razvija se od pojma smanjenja broja servera do strategijskog pravca pojednostavljenja i ujednačavanja cjelokupne IT infrastrukture. Danas se drži da je konsolidacija proces koji se ne provodi u jednom trenutku, nego je to proces koji se nastavlja, tj. traje. Organizacije koje planiraju konsolidaciju moraju pažljivo razmotriti potrebe poslovanja, vrijednosti i rizik vezan uz izražene napore. Tako će akcije provedene procesom konsolidacije izravno povezati troškove i postignute rezultate, odnosno odrazit će se na TCO informacijske infrastrukture.

Konsolidaciju sustava unutar organizacija najčešće pokreću sljedeći čimbenici:

• Smanjeni proračun za IT; konsolidacijom je jedno od mogućih rješenja.
• Mrežna povezanost omogućuje globalno poslovanje, a za to je nužno učinkovito upravljanje mrežom.
• Organizacije se susreću s izazovom pružanja više razine usluge korisnicima.
• Uvođenje novih arhitektura (poput Windows 2000/2003) dopustilo je analizu postojećih sustava i procjenjivanje potreba.
• S uvođenjem bržih i dostupnijih serverskih sustava i sustava pohrane moguće je ukloniti zastarjele izravno povezane sustave na nove (SAN).
• Želja za uvođenjem fault tolerant sustava i boljim disaster recovery rješenjima.
• Potreba za boljim upravljanjem sigurnošću i rizikom od napada.

 

Poslovna vrijednost konsolidacije je u strategijskoj vrijednosti i vrijednosti smanjenju troškova. Novac koji se može uštedjeti konsolidacijom sustava moguće je uložiti u razvoj i implementaciju novih tehnologija. Konkretne prednosti koje konsolidacija može donijeti organizaciji su:

• Maksimiziranje učinkovitosti: manje potrebnih resursa (prostor, električna energija, hlađenje, održavanje, telekomunikacijski troškovi), manje potrebnih licenci, manje potrebnog kadra za administriranje sustava. Konsolidacija omogućuje uspostavljanje konzistentnih procedura i procesa za manji broj potrebnih tehnologija. Neke studije pokazale su da je za konsolidirane sustave potrebno i 7 puta manje administrativnog osoblja! Izravno povezani sustavi pohrane (DAS) iskorišteni su 20 – 40 %, dok SAN rješenje višestruko povećava tu učinkovitost. Slični rezultati postižu se i kod usporedbe jednostavnosti upravljanja, fleksibilnosti i deployment-a.


• Povećanjem dostupnosti koju konsolidacija pruža omogućena je viša ugovorena razina usluge (SLA). Bolja usluga zasniva se ne samo na boljem hardveru, nego i na konzistentnim procesima i procedurama, čak i na best pracitce postupcima ujednačenima za cijelu IT infrastrukturu. Rezultat je kraće vrijeme nedostupnosti usluge. Sigurnost sustava također je povećana konsolidacijom – zbog manjih mogućnosti za neovlašten ulaz.
• Mogućnost prilagođavanja promjenama u poslovnom okruženju za mnoge je organizacije najveća prednost konsolidacije. Središte IT infrastrukture više neće biti usredotočeno na rješavanje problema vezanih uz međuzavisnost primjena IT-sustava, deployment, dostupnost resursa, nego na razvoj novih tehnoloških mogućnosti i rješenja.

 

Konsolidaciju je moguće provesti na više razina, od jednostavnih postupaka do kompleksnih inicijativa. Iako organizacije često poduzimaju samo određene akcije, najčešće je moguće razlikovati pet smjerova konsolidacije:

 

• Centralizacija. Kolokacija servera odnosno sustava za pohranu na manji broj lokacija.
• Fizička konsolidacija. Konsolidacija servera ili sustava za pohranu sa istim tipom platforme ili primjene na manje jačih sustava sa istom platformom ili primjenom.
• Integracija podataka. Kombiniranje različitih formata podataka u jedan format, odnosno na jednu platformu.
• Integracija aplikacija. Konsolidacija servera ili sustava za pohranu koji podnose različit tip opterećenja na manji broj sustava, odnosno jači sustav.
• Konsolidacija sustava za pohranu. Konsolidacija pohrane (storage) na veće sustave nezavisne o vrsti servera, OS-a ili aplikacije.

 

Provesti centralizaciju i fizičku konsolidaciju relativno je jednostavno i zahtijeva manje opsežno strateško planiranje. Najlakše je zamijeniti staru tehnologiju novom, ali za postizanje stvarnih prednosti konsolidacije treba gledati dalje od smanjenja troškova ostvarenih uvođenjem naprednijeg hardvera – potrebno je razmotriti dugoročne prednosti povećane učinkovitosti i prilagodljivosti poslovanja.  Zato se očekuje da će se sofisticiraniji tipovi konsolidacije sve više primjenjivati u budućnosti. Pri provođenju konsolidacije  izuzetno je važno planiranje svakog aspekta procesa. Iako zamjena skupe opreme manjom i jeftinijom alternativom ima smisla, konsolidacija je zapravo puno više od toga. Dobar poslovni plan, plan implementacije i plan podrške dat će rezultate koji višestruko nadmašuju smanjenje troškova postignuto zamjenom opreme. Pri planiranju i provođenju konsolidacije treba uzeti u obzir sadašnje i buduće potrebe, a njihovo podcjenjivanje pritom je jedan od najvećih rizika. Procjena potreba prema servisima odnosno uslugama, tj. ona koja kreće od potreba, preko oblikovanja i implementacije, a referencira povrat investicije (ROI), svakako je preporuka. Taj pristup znatno je učinkovitiji od plana koji počinje od predloženog rješenja i ide unatrag da bi opravdao potrebe.

 

Konsolidaciju bi trebalo početi procjenom postojećeg okruženja, uočavanjem mogućnosti reduciranja redundancije i povećanja učinkovitosti. Potrebno je jasno odrediti ciljeve vezane uz dostupnost, kapacitet, performanse, sigurnost i predviđeni rast. Plan oblikovanja mora uzeti u obzir i redistribuciju administrativnog kadra. Planom implementacije treba obuhvatiti fizički smještaj, potrebe obrazovanja i organizacije, preseljenja, programiranje i konverziju podataka, a također i plan podrške sustavu u novom okruženju. Komunikacija, upravljanje promjenama i edukacija moraju biti praksa tijekom cijelog procesa konsolidacije. Dobra informiranost IT kadra i korisnika pridonijet će bržem prihvaćanju novoga sustava, a to je uvjet za postizanje njegove učinkovitosti.

 

Napomena: Ovaj članak napisan je krajem 2003. godine, a za potrebe objavljivanja na ovom Portalu naknadno je skraćivan. Pri pisanju članka korištena je građa različitih proizvođača hardvera i softvera, pružatelja IT usluga te analitičkih i konzultantskih kuća. Dodatne informacije o konsolidacijskim rješenjima mogu se naći na navedenim Internet stranicama.


http://www.dell.com

http://www.intel.com

http://www.dekatechnologies.com

http://www.hp.com

http://www.acuma.co.uk

http://www.microsoft.com

http://www.ibm.com




[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr