Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

5-10-04 03:14
Beowulf klasteri

piše EMIR IMAMAGIĆ



Beowulf klasteri su popularna vrsta klastera namijenjena High Performance Computing (HPC) aplikacijama. Naziv "Beowulf" potječe iz starog engleskog epa o ratniku Beowulfu koji pobjeđuje zvijer Grendela.

Prvi Beowulf klaster oformili su Thomas Sterling i Donald Becker u okviru projekta Earth and Space Sciences u NASA-inom centru za svemirske letoveGoddard. Klaster je sastavljen iz 16 PC-a s Intelovim procesorom 486 na 66 Mhz pod 10 megabitnim ethernetom. U vršcima je ostvarivao 42 MFLOPS-a (računskih operacija s pomičnim zarezom u sekundi). Suvremeni Beowulf klasteri broje i do više tisuća čvorova te dostižu performanse od više TFLOPS-a. 

Beowulf klaster se sastoji od skupa računala koja ne sadrže periferne jedinice (tipkovnicu, ekran). Sva računala u klasteru su obična računala (engl. commodity) dostupna na tržištu (npr. Intel x86, Opteron), a programska podrška je obično open source (npr. Linux OS, MPICH). U Beowulf klasteru jedan čvor razlikuje se od svih ostalih i naziva se frontend (vidi sliku). Frontend čini središte klastera i na njemu su smješteni poslužitelji pojedinih sustava klasterskog middlewarea. Konkretno, na frontendu su smješteni mrežni datotečni sustav te poslužitelji sustava za upravljanje poslovima, sustava za nadzor klastera i sustava za automatsku instalaciju čvorova. Frontend posjeduje dva mrežna sučelja. S jednim sučeljem povezan je na javnu mrežu, a sa drugim na privatnu mrežu. Privatnom mrežom povezani su svi ostali čvorovi. Na taj način se ostvaruje učinkovitija komunikacija između čvorova i njihova zaštita. Korisnici pri radu s tim tipom klastera rade isključivo na frontendu koji tako čini jedinstvenu točku pristupa klasteru.

Beowulf klasteri ostvaruju bolje performanse od klastera tipa mreža radnih stanica. Neke od prednosti Beowulf klastera nad mrežom radnih stanica su sljedeće: privatna računalna mreža, dedicirana računala i računala čine jednu administracijsku domenu. Čvorovi Beowulf klastera povezani su računalnom mrežom koja je fizički izolirana od javne mreže pa ne postoji pozadinsko opterećenje mreže. Računala-čvorovi koriste se isključivo za potrebe klastera pa ne postoji potrebe za praćenjem pozadinskog opterećenja računala. Kako se čvorovi koriste isključivo za potrebe klastera moguće je provesti prilagodbe jezgre OS-a čvorova tako da se ostvare bolja svojstva cijelog sustava. Činjenica da se računala nalaze u privatnoj lokalnoj mreži olakšava administraciju i povećava sigurnost.


http://www.beowulf.org




[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr