Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

1-04-06 07:40
Predstavljeno osobno računalo budućnosti

piše DRAGO RADIĆ



Surfajući i čitajući novosti nemalo sam se iznenadio kad sam pročitao da je dosad nepoznata firma 'High-NanoSystems' prikazala prototip računala budućnosti kakvo dosadašnji veliki proizvođači nisu u stanju proizvesti. Osobine su mu zaista zastrašujuće:

 

Tehnologija izrade integriranih krugova zasnovana je na već poznatoj osnovi GaAs (Gallium Arsenide), koja je desetak puta brža od silicijske.
Kemijsko-tehnološki proces je u odnosu na 65nm, koji se trenutno koristi kod modernijih Intel-ovih procesora, smanjen je na samo 13nm.
Smanjenje gustoće pakiranja elemenata nije jedina prednost ove tehnologije koja zbog velikog energetskog razmaka vodljivog i valentnog pojasa omogućava slojevitu izradu kolača (wafera), a da prilikom termičke obrade pri izradi ne dođe do preklapanja slojeva.
Trenutno se koriste tri sloja nazvana 3D tehnologija, a pakiranje gotovih čipova više je nego neobično. Naime ukomponirani su u slojeve matične ploče pa se gotovo i ne vide.
Matična ploča je nešto deblja, izdubljena je na mjestima gdje su predviđeni čipovi i podsjeća na komad šperploče iz kojeg vire maleni utori na bokovima. U nju je ugrađen izvor napajanja utemeljen na gorivoj ćeliji kapaciteta 77 sati, koja se puni preko za to posebno izrađene 'injekcije'.
Zadržane su osnovne postavke PCI-Express tehnologije, samo što su radni naponski nivoi ispod 1V, a potrošnja struje je nevjerojatno mala; mikroprocesor po njihovim navodima troši svega 0.75W što je neusporedivo manje od 100W Pentium-a i AMD-a. Kodno ime mikroprocesora je 'Aprilius'.
Broj koridora i kontrolnih vodova PCI-Express sabirnice smanjen je tako da se zbog male potrošnje i malog broja vodova koristi novi tip konektora RJ 69 koji se odlikuje malom visinom i nešto većim brojem kontakata od RJ 45. Konektor je prilično uzak tako da se uklapa u širinu matične ploče i gotovo se ne vidi na bočnim stranama računala.
Dizajn je neočekivan. Računalo je tanje od 1cm, a s jedne strane mu je  ekran sličan LCD monitoru od 17“. Odnos stranica ekrana je 16:9, a iznad ekrana je elektrostatski zvučnik snage 0.5-25W, ovisno o regulaciji (to je ujedno najveći potrošač). Male kamere u svakom uglu mogu snimati i s bokova te ukupno prikazati 6 nezavisnih slika, 2 prednje i 4 bočne.
Računalom se upravlja govorom. Govorna komunikacija prepoznaje i vrlo loš govorni engleski.
Ako se ne koristi govorna komunikacija pritiskom na donji desni kut ekrana prikaže se u donjem dijelu tipkovnica, a gornji dio prelazi u novu rezoluciju od 16:5. Tipkovnica sadrži 3 reda tipki od kojih svaka daje jedan od 4 znaka ovisno o kombinaciji. Ukupno ima 39 tipki.
Prema navodima, računalo se može koristiti tako da se zaokrene za 90 stupnjeva te se pritiskom na donju lijevu tipku mijenja raspored tipkovnice i rezolucija slike u gornjem dijelu smanjuje se ali ostaje u odnosu 16:9. Rezolucija slike u oba moda rada nije navedena.
Veza prema Internetu je bežična prema 802.11g standardu. Brzina procesora i njegove mogućnosti emulacije konkurentnih procesora, prema navodima proizvođača omogućava instalaciju bilo kojeg poznatog OS.
Dok se računalo ne uključi gotovo se ne razlikuju prednja i stražnja strana, osim što je ona s ekranom nešto svjetlija. Cijelo računalo je gotovo crne boje. Proizvođač nije naveo koju tehnologiju koristi za prikaz slike.

 

Dok ovo čitate nisu poznati detalji izvedbe primarne i sekundarne memorije. Nije poznato ni što bi trebalo zamijeniti popularnog miša. Sa šture slike u prilogu ne da se ništa prepoznati.

 

Predviđena je izrada adaptera RS232-RJ69, LPT1-RJ69, RJ11-RJ69 i RJ45-RJ69 dok nova tehnologija ne zaživi. Proizvođač navodi da se zbog  procesa zaštite patenata računalo neće pustiti u prodaju prije 01.04.2007. godine, niti će do tada biti objavljeni podaci o korištenoj tehnologiji. Zdravi bili pa vidili.





[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr