Hrvatska akademska i istraživačka mreža
  NASLOVNICA MAPA WEBA TRAŽILICA KONTAKTI CARNET WEB
Hrvatska akademska i istraživačka mreža
 
menu 4
Sigurnost
menu 4
Distribucija
menu 4
Pomoć
menu 4
Dokumenti
menu 4
menu 4

 

 

15-10-04 01:19
[MS Office] Mrežna instalacija MS Officea iz komprimiranog image-a

piše NIKOLA TOT

Instalacija MS proizvoda korištenjem administrativne točke za distribuciju je vrlo dobar izbor ako svi korisnici imaju stalan i pouzdan pristup mreži. U takvom slučaju aplikacije instaliraju se tek kad ih korisnik prvi put pokrene. Komplikacija može nastati jer se i neki od izbora u pojedinim programima paketa Office instaliraju na taj način, pa se može dogoditi da korisnik poželi iskoristiti neki od njih kad nije na mreži i tu počinju problemi.
 

Dakle što s korisnicima i njihovim prijenosnim računalima na kojima rade i kod kuće ili na putu? Srećom postoji i nešto slično instalaciji izravno s CD-a a da to nije nužno skopčano i sa šetnjom.  Radi se o tzv. komprimiranim image-ima (compressed image) .
Postupak je sljedeći. Uzmete CD s Officeom 2003 i cijeli sadržaj prekopirate u neki direktorij na poslužitelju, pazeći pritom da se prepišu i skrivene datoteke.  Potom otvorite pristup preko mreže do toga direktorija (sherate ga). Ovlasti za čitanje su sasvim dovoljne. Sada imate nekoliko mogućnosti:

 

-         uputite korisnike da pokrenu setup.exe u direktoriju na serveru i naprave instalaciju

-         kreirajte skriptu koja će napraviti instalaciju prilikom pokretanja računala

 

Ako se odlučite za instalacijsku skriptu, kako bi sve bilo automatizirano potrebno je napraviti .mst transformacijsku datoteku. To se radi pomoću CIW (Custom Installation Wizard) alata iz zbirke alata ORK (Office Resource Kit). ORK možete naći i skinuti s adrese http://download.microsoft.com/download/0/e/d/0eda9ae6-f5c9-44be-98c7-ccc3016a296a/ork.exe.  

 

Sučelje CIW-a slično je onome s instalacijom na CD-u pa je lako odabrati što će se instalirati i upisati instalacijski ključ koji će se koristiti pri svim instalacijama iz komprimiranog imagea. Moguće su još mnoge modifikacije poput instalacijskog direktorija, dodatnih datoteka i programa koji će se instalirati na računalo itd.

 

Nakon što kreirate transformacijsku .mst  datoteku snimite ga u neki direktorij koji je dostupan preko mreže, npr. u onaj isti gdje je i komprimirani image. Možete napraviti i više .mst datoteka za različite skupine korisnika. Sada je potrebno napraviti instalacijsku skriptu i da željenim korisnicima/računalima ona postane pokretačka. Ako ste .mst datoteku stavili u isti direktorij s instalacijskim imageom skripta za instalaciju bi izgledala ovako:

 

rem skripta za instalaciju Office 2003

\\share_na_serveru\setup.exe TRANSFORMS=\\share_na_serveru\transformacijski_fajl.mst  /q

 

Sve to snimite u datoteku s nekim zgodnim nazivom, npr. office2003.bat, i to opet u direktorij dostupan preko mreže. Pripazite da je naredba za instalaciju u jednom retku. Opcija /q na kraju osigurat će da se cijela instalacija obavi u pozadini, bez interakcije s korisnikom.

Potom pokrenite editor za Group Policy na poslužitelju i za željene OU u Computer Configuration->Windows Settings->Scripts->Startup dodijelite skriptu za instalaciju. Ako je potrebno dodijeliti više skripti kod kojih je bitan redoslijed izvođenja, u Computer Confguration->Administrative Template->System->Scripts odaberite "Run logon scripts synchronously". Osim toga pri testiranju skripti dobro je imati uključeno i "Run startup scripts visible" kako biste vidjeli što skripta doista radi. Naravno, nakon što sve iskušate i uvjerite se da radi kako treba, te dvije opcije slobodno isključite.

 

Ako nemate implementiranu domenu i Active Directory takav način instalacije pokazuje se i vama  koristan. Ne morate nositi CD okolo i dovoljno je samo s klijenta pokrenuti skriptu na serveru, pa se instalacija odradi sama. Pri tome treba imati u vidu da se skripta u tom slučaju "vrti" pod ovlastima lokalnog korisnika, tj. za instalaciju je najčešće potrebno biti logiran kao administrator na računalu.

 

Prednost je što takva instalacija radi i na računalima koja ne podržavaju GP (Win9x).

 

 

Kako zakrpati instalaciju!?

 

Ništa lakše. Skinete s interneta željenu zakrpu za Office i zatim se iz komandne linije postavite u direktorij gdje ste je snimili, te pokrenete komandu za raspakiranje. Za Office SP1 ta naredba izgleda ovako:

 

Office2003SP1-kb842532-fullfile-enu.exe /q /c /t:c:\sp1

 

Zakrpa će se raspakirati u direktorij c:\sp1. Sada sve .msp datoteke stavite u direktorij dostupan preko mreže.

 

S interneta skinite i paket offinst.exe, kojega raspakirajte  u isti direktorij gdje su i .msp datoteke. Offinst je na adresi http://download.microsoft.com/download/OfficeXPProf/Install/4.71.1015.0/W982KMeXP/EN-US/offinst.EXE

 

U paketu je program ohotfix.exe koji je za primjenu zakrpa. Još je potrebno kreirati i pokretačku skriptu koja će pokrenuti ohotfix.exe pri startanju računala:

 

rem krpanje office-a

 \\share_na_serveru\ohotfix.exe

 

i dodijelite je računalima na isti način kao prije. 

 

Paket Offinst sastoji se od tri datoteke pri čemu je u ohotfix.ini konfiguracija koju ohotfix.exe koristi pri pokretanju. Ohotfix.dll sadrži poruke koje se ispisuju tijekom krpanja.

 

Dobra stvar u svemu je što će ohotfix sam prepoznati koje su zakrpe potrebne za instalirani paket na računalu i neće ponovno primjenjivati zakrpe koje su već primijenjene ili nisu potrebne.

 

 

Prednosti i mane ovakvog načina instalacije

 

Prednosti ovakve instalacije su u tome što se sve instalira lokalno stoga nema opasnosti da neki od programa ili neke od opcija na prijenosnom računalu neće raditi ako nisu ranije pokrenute. Osim toga krpanje instalacije se odvija puno fleksibilnije tj. ne dolazi do ponovnog re-applya cijele aplikacije.

 

Nedostaci su poput nešto većeg zauzeća prostora na disku, tj. pri instalaciji se na računalu kreira dodatni direktorij s datotekama potrebnim za instalaciju koje za Office 2003 zauzimaju oko 250MB  prostora. S obzirom na kapacitet današnjih diskova to se uglavnom može zanemariti.

 

Za kraj, oni koji žele više detalja oko pokretanja setup-a i ostalih opcija koje nudi mogu pogledati u setup.html datoteku na instalacijskom CD-u od Office-a. Ohotfix.ini datoteka je dobro komentirana, ORK je koristan skup alata za ovakve primjene, a i skripte vam mogu uštedjeti puno hodanja.





[Lista]
Ovu uslugu CARNeta realizira Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu
  Copyright ©2005. CARNet. Sva prava zadržana. Impressum.
Mail to
sys-portal@CARNet.hr